Kdy ETF na S&P 500 porazí portfolio manažera

Dva roboti se poprvé v historii dostali mezi TOP 10 nejvýkonnějších manažerů hedge fondů všech dob. No, jasně že to nejsou ti kuchyňští co máme doma na mixování. Ale prostě fond může řídit portfolio manažer, lidská bytost vzniklá z opice. Anebo ten fond může jet podle nějakého algoritmu, bez lidských emocí - jakoby ho tedy řídil robot.

Žebříček měří celkový historický výnos pro klienta od založení fondu a pravidelně ho zveřejňují Financial Times. Z historického pohledu, lidi stále vedou. Roboti ale dotahují: První místo - nejvýkonnější hedge fond v historii je Bridgewater. Založen 1975. Pro své klienty vydělal od svého založení takřka 50 miliard dolarů čistého. Bridgewater je klasika. Lidmi řízená skupina fondů. Portoflio manažer se rozhoduje podle makra - inflace, měnového kursu nebo HDP - klíčová osoba je tady Ray Dalio. Druhé místo - Sorosův fond, který od roku 1973 vydělal pro klienty 42 miliard dolarů. George Soros je známý tím, že dá na lidský mozek a tu a tam k nějaké té spekulaci se úchýlí - na britské libře vydělal majlant, na Trumpovi loni zase hodně prodělal. Třetí je DE Shaw (založen 1988), čtvrtý Baupost (založen 1983), pátý Citadel (funguje od 1990).

Třetí a pátí jsou dnes již spíše roboti. Ten mezi nimi - Baupost - byl založen profesorem Harvardu Williamem Poorvu - klíčová osoba nyní je v něm Seth Klarman. Jedou na hodnotu firmy - klasika. Sledují ukazatele, vyhodnotí podle klasických vzorečků nebo vlastního know how zdali je firma vhodná na nákup, prodej...učebnicový fond. Loni si třeba takto yvbrali Citigroup a kupu ji nakoupili do portfolia. A ten třetí v pořadí a pátý? Ve skupině Davida Shawa mají roboty na prohledávání všemožných ukazatelů a vytipování co je vhodné ke koupi - jejich hlavní fond se jmenuje LCH Investments. Citadel pak podobně sází na souhrn algoritmů, které sestaví portoflia. Roboti dobyli hry - šachy, dámu, go. Přícházejí snad dobýt finanční trhy? Dokáží porazit portfolio manažery?