Rozhovor s Jánem Hájkem z Top Stocks

Ekonomický cyklus zejména v USA se zdá být delším než v minulosti. Jakým způsobem při výběru atraktivních investic s fází/délkou hospodářského cyklu pracujete? Ovlivňuje nějak zásadně vaši investiční strategii?

JH: Domnívám se, že se již nacházíme v pozdní fázi ekonomického cyklu, kdy relativní výkonnost akcií bude ovlivňovat spíše růst jejich ocenění než růst jejich ziskovosti. Růst ziskovosti se výrazně nebude lišit od růstu tržeb, protože již bude těžké dále zvyšovat ziskové marže, které se nachází v blízkosti svých maximálních hodnot. Také v této fázi cyklu nebývá vysoký rozptyl růstu ziskovosti v rámci jednotlivých sektorů, tj. kromě těch nejlepších firem se relativně daří i těm dalším firmám.

Dále se domnívám, že se letos nebude opakovat nízká volatilita z uplynulého roku, kdy maximální korekce nepřesáhla 4 % a že v průběhu letošního roku uvidíme standardní korekci v rozmezí 8-12 %, která je typická pro akciové trhy. I když je v pozdní fázi cyklu stále těžší nalézt trhem nedoceněnou nadprůměrně rostoucí společnost, zůstává toto mojí strategií i pro následující roky.

Celý rozhovor naleznete zde.

30.1. 2018


Peter Bálint z Infinity Capital Group a jeho investiční nápad 

7 týdnů po konání 4. ročníku České investiční konference (23. - 24.11. 2017) hodnota akcie TEVA, kterou představil Peter Bálint, narostla o 104 %. Přečtěte si komentář Petera, co vedlo akcii k jejímu zhodnocení. Komentář zde.


Ján Hájek z Tops Stocks a jeho investiční nápad

Česká investiční konference 2017


Peter Bálint: Prvním impulzem k investování byla kniha Hazardní hry

Co vás přivedlo k investování?

PB: Během studií na Ekonomické Univerzitě jsem narazil na knihu od českého emigranta jménem Jiřího Drašnara. Kniha se jmenovala Hazardní hry a byla o investování do finančních nástrojů a více méně o tradingu. To mě natolik pohltilo, že jsem celé své další úsilí zaměřil na finanční trhy a vše, co s tímto tématem souvisí.

Odkaz na celý rozhovor.

11.9.2017


Gladiš & Hájek: Investujete? Chce to větší trpělivost než kdy dřív

Investujete? Chce to větší trpělivost než kdy dřív, protože příležitosti na burze neleží jen tak na zemi. Indexové investování není automaticky cesta k dobrým výnosům, říká Ján Hájek z Top Stocks v rozhovoru s Danielem Gladišem z Vltava Fund.

Odkaz na celý rozhovor

8.9.2017


Jan Kaška: Všichni blázní a hrají all-in. Rozumný investor ale nesází na jednu kartu. 

Spojuje je vášeň pro investice, netradiční pohled na trhy a snaha hledat v záplavě investičních nástrojů takové, které přinášejí výnosy bez ohledu na dění na trhu. Janové Kaška a Rohrbacher jsou hlavní tváře fondu Charles Bridge. Ten první dává fondu filozofii a makropohled, druhý jako opční specialista vymýšlí, jak ulovit velkou investiční rybu. A společně slaví úspěchy.

Odkazna celý rozhovor

7.9.2017Ján Hájek: Dostal jsem příležitost řídit fond Top Stocks podle vlastní investiční filozofie

Řídíte akciový podílový fond Top Stocks ve společnosti Erste Asset Management ČR. K jeho řízení jste se dostal poměrně netradičním způsobem. Jak k tomu došlo?

JH: Dva roky před založením fondu jsem pracoval v oddělení strategických analýz České spořitelny. Měl jsem na starosti produkt "Seznamy doporučených titulů", kde vycházely doporučení na investice do jednotlivých akcií.

Na "Seznamy doporučených titulů" jsme měli velmi dobrou odezvu od klientů. Tyto analýzy se jim líbily, ale spoustě z nich se nechtělo samostatně investovat. Líbil by se jim více fond, který by s touto filozofii fungoval a investoval.

Kolegové z Investiční společnosti České spořitelny (pozn.: společnost byla na podzim 2015 přejmenovaná na Erste Asset Management ČR) mě oslovili a já se tomu vůbec nebránil. Vždycky jsem chtěl pracovat v asset managementu. A takhle jsem dostal šanci řídit podílový fond Top Stocks podle vlastní investiční filozofie.

Odkaz na celý rozhovor 

6.9.2017


D. Gladiš o investování do akcií

Video pro portál Na volné noze 2017


J. Skryja a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


M. Splítek a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


P. Vyroubal a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


J. Kaška a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


J. Langmajer a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


M. Zelina a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


D. Gladiš a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


K. Slížek a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2016


Rozhovor s Patrickem Vyroubalem

Portfolio manažer, ČSOB Asset Management

Máte nějaké investiční vzory?

... kdybych měl zmínit jedno jméno, byl by to George Soros, který si uvědomuje, že trhy nejsou dokonale efektivní, protože kdyby tomu tak bylo, pak by neexistovaly ani bubliny, ani krize. I když trhy směřují dlouhodobě k rovnováze, stav rovnováhy je vzácný, a navíc velmi nestabilní. Souhlasím s jeho názorem, že ceny, vnímání účastníků trhu a fundament se vzájemně ovlivňují, což například vede k tomu, že růst ceny přiláká další nakupující, kteří způsobí další růst ceny až do doby, než nastane bod zvratu. Názory účastníků trhu se proto někdy stávají sebenaplňujícím proroctvím.

Odkaz na celý rozhovor


J. Kaška: Itálie je neinvestovatelná, věřím Řecku a Španělsku

Člen poradního výboru, Charles Bridge Global Macro Fund

Nejvíce fandím NASDAQu, Indie je pro nás stále zajímavá. Středoevropský region je ve výborné kondici....

Odkaz na celý rozhovor

30.10.2016


Rozhovor s J. Hájkem

Portfolio manažer, Top Stocks

 Vami spravovaný fond oslávil 10 rokov. V čom spočíva vaše tajomstvo investovania?

JH: Jednoduchá odpoveď by asi bola, že sa mi doteraz darilo napĺňať zvolenú investičnú stratégiu, to znamená investovať do nesprávne ocenených výnimočne rastúcich spoločností:) Asi tažko by som dokázal identifikovať jeden faktor, ktorým by išlo tento výsledok jednoznačne vysvetliť..... 

Odkaz na celý rozhovor

24.10.2016


B. Soták: Vnímání rizik se mění, můžou za to centrální banky

Analytik, Patria


J. Skryja: Investiční příležitosti vidíme ve firmách se střední či menší tržní kapitalizací 

Portfolio manažer, Verdi Capital

Do čeho byste sám nyní investoval: do akcií, nebo dluhopisů?

Investoval bych do akcií firem, které jsou rozumně oceněny a mají do budoucna možnost dalšího růstu. Věřím, že takové firmy se dají najít i v současné pokročilé fázi býčího trhu a mohu u nich dosáhnout zajímavých výnosů. Dluhopisům bych se nyní spíše vyhýbal....

Odkaz na celý rozhovor

9.10.2016


Jak investovat do akcií podle Daniela Gladiše

Rozhovor pro protál Na volné noze


M. Zelina: Nebál bych se investovat do české koruny

Místopředseda představenstva, Privatbanka

Výhled pro měny? Nebál bych se držet část aktiv v dolaru a tuto pozici nezajišťoval. Po zvýšení sazeb čekám určitou euforii a pohyb v jednotkách procent. Lokální měny? Investovat do lokálních měn? Výjimkou je česká koruna. Těžko oslabí, s až poloviční pravděpodobností naopak skokově posílí. Konec intervencí čekám i náhle, říká v rozhovoru pro Roklen24 šéf privátního bankovnictví slovenské Privatbanky Miron Zelina a řečník listopadové České investiční konference.

Odkaz na celý rozhovor 

31.9.2016


Petr Krčil: Nízké sazby ženou lidi do investic do akcií

Investiční ředitel, Art of Finance

Podle čeho vybíráte tituly a nástroje? Jaká je vaše investiční filosofie?

Naše investiční filozofie je jednoduchá - nakupovat podhodnocené měny a dluhopisy. Držíme se výhradně nejjednodušších produktů. Věříme na zásadní podhodnocení středoevropských měn. Forexový trh je na rozdíl od akciového "zero sum game", a proto je mnohem obtížnější dosahovat dlouhodobě dobrých výsledků. Upřímně bych poradil předat tuto starost někomu, pro koho je to radost.

Odkaz na celý rozhovor

22.9.2016


Růstové akcie a Top Stocks aneb Jak investuje Ján Hájek

Rozhovor pro portál Na volné noze


D. Gladiš: Akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí

CEO, Vltava Fund

Investujete jen do akcií - proč ne i jiné nástroje?

Má to několik důvodů. Za prvé, akcie jsou historicky daleko nejvýnosnějším aktivem a myslím, že ani do budoucna se na tom moc nezmění. Za druhé, akcie poskytují obrovskou škálu investičních možností a za třetí, velmi nás to baví. Nejsme fond, který by nabízel všechno všem, jsme fond, o kterém mohou investoři uvažovat pro akciovou část svých portfolií.

Odkaz na celý článek

9.9.2016


J. Hájek a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2015


D. Gladiš a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2015


J. Kaška a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2015


J. Skryja a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2015


M. Zelina a jeho investiční příležitost

Česká investiční konference 2015